Ładowanie

Opieka nad osobą leżącą w domu – jak zadbać o higienę i komfort życia?

Opieka nad osobą leżącą w domu higiena
Reklamy

Niestety zdarzają się przypadki, w których osoby starsze, ze względu na chorobę, muszą leżeć. To nie lada wyzwanie zarówno dla opiekuna, jak i samego seniora. Opieka nad osobą leżącą wiąże się z wysiłkiem fizycznym, ale nie rzadko również obciąża naszą psychikę.

Reklamy
Reklamy

Ze względu na stan chorego wszystkie czynności higieniczne, musimy wykonywać sami. Jak więc polepszyć komfort chorego i dbać o jego higienę?

Na skróty:

Choroby wieku starczego

Wiele osób starszych choruje na choroby wieku starczego. Upływające lata sprawiają, że organizm staje się dużo bardziej podatny na wirusy i bakterie niż kiedyś. Ciało o wiele gorzej dostosowuję się do zmian, a układ kostny zaczyna być znacznie wrażliwszy. Czasem okazuję się, że choroba uwarunkowana jest środowiskowo lub genetycznie, co doprowadza do pogorszenia komfortu życia.

Najczęściej tego typu choroby doprowadzają do unieruchomienia seniora, a opieka nad nim staję się znaczniej bardziej wymagająca. Bardzo często na wystąpienie takich chorób wpływa też palenie wyrobów tytoniowych, ster, brak ruchu czy niezdrowa dieta.

Do najczęstszych chorób wieku starszego zalicza się problemy z układem nerwowym oraz choroby otępienne. Bardzo często pojawiają się również alergie o różnym podłożu bakteryjnym. Alergie wywoływane są przez starzenie się skóry, gdyż staję się ona znacznie bardziej wrażliwa i suchsza.

Do grupy chorób wieku starczego zalicza się również cukrzyce, udar mózgu, depresję, zwyrodnienie stawów, miażdżycę oraz choroby nowotworowe i problemy z trzymaniem moczu. Nie można zapomnieć też o problemach ze wzrokiem i słuchem, niestety niedosłuch czy zaćma również mogą zaatakować słaby organizm.

Choroby seniorów, powodują wielkie wyniszczenia w organizmie. Każda z nich ma negatywny wpływ na poszczególne partie ciała, przez co przestają one poprawnie funkcjonować. W takich przypadkach większość z rodzin, decyduję się na zatrudnienie pomocy, jaką jest opiekunka osób starszych. Długoterminowa opieka na własną rękę może okazać się sporym obciążeniem, które ciężko nam podjąć na własną rękę.

Opieka nad osobą leżącą-najważniejsze informację

Prywatność to pierwsza z potrzeb człowieka, niezależnie od jego stanu zdrowia. Naszym obowiązkiem jako opiekun jest zapewnienie tego komfortu, na przykład poprzez zapewnienie choremu osobnego pokoju, w którym będzie mógł pobyć sam.

Jeśli nie jest to możliwe na tak dużą skalę, wystarczy, że wydzielimy niewielką przestrzeń, w pełni dostosowaną do potrzeb podopiecznego. Pomieszczenie chorego powinno być zamykane i wyposażone w zasłony, które w razie konieczności można zasunąć. Dodatkowo, łóżko chorego powinno zawierać funkcję regulacji a materac najlepiej, gdyby chronił przed odleżynami. „Pod ręką” musi znajdować się niewielka szafka, kilka ciekawych książek bądź krzyżówek oraz wózek inwalidzki, bądź balkonik.

Dla leżącego chorego bardzo ważny jest psychiczny komfort, godziny spędzone w samotności i bez ruchu mogą powodować niepotrzebne załamania. W tym największa rola opiekuna oczywiście, można sobie pozwolić na tyle, na ile pozwala stan chorego. Towarzystwo i rozrywka to dwa najważniejsze twierdzenia, możemy zaproponować seniorowi wspólne oglądanie telewizji, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek bądź słuchanie muzyki.

Problemy życia codziennego przy opiece nad osobą leżącą

Kluczową kwestą w opiece nad seniorem jest higiena osobista. U większości przypadków staję się ona problemem, do którego powinno się podejść z dystansem. Musimy pamiętać, że higiena jest czynnością bardzo intymną i sprawia podopiecznemu duży dyskomfort. Każdy z nas wie, że taką czynność najlepiej wykonuje się samemu, a nie przy pomocy drugiej i – co gorsza – obcej osoby.

Dlatego powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Do tej czynności należy podchodzić profesjonalnie i sprawnie. Przed każdym procesem pielęgnacji należy prowadzić rozmowy z chorym. Świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie stworzenie codziennej rutyny, która pozwoli na przyzwyczajenie seniora do tej konieczności. Starajmy się ustalić określone pory, zminimalizuję to powstawanie stresu i dyskomfortu.

Oceń wpis
[Ilość ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy
Reklamy

Jestem pasjonatką tematyki opieki nad osobami starszymi i od lat zgłębiam wiedzę na temat potrzeb seniorów oraz skutecznych metod wsparcia. Na blogu dzielę się praktycznymi poradami, inspiracjami oraz informacjami, które mogą pomóc zarówno opiekunkom, jak i rodzinom w zapewnieniu lepszej jakości życia ich bliskim. Wierzę, że troska i empatia mogą zmieniać codzienność na lepsze.