O co najczęściej pytają kandydaci?
Praca w opiece nad osobami starszymi wymaga od nas posiadania kilku cech charakteru. Dlatego też decyzja o takim zatrudnieniu powinna być w stu procentach przemyślana. Niestety nie każdy może zostać opiekunem, gdyż nie będzie czuł się komfortowo na tym stanowisku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy pasujesz do roli opiekunki, przeczytaj poniższy artykuł.
Na skróty:
- 1. Praca opiekuna osoby starszej – praca dla kogo?
- 2. Najczęstsze pytania kandydatów na opiekuna osoby starszej?
- 3. Praktyka i jeszcze raz praktyka
Praca opiekuna osoby starszej – praca dla kogo?
Zarówno branża opiekuńcza czy medyczna nie jest dedykowana każdemu z Nas. Jedni posiadają predyspozycje do gotowania, inni zaś świetnie sprawdzają się w roli kierownika. Każdy z nas posiada inne cechy charakteru i stworzony jest do wykonywania innych zadań. Tak też dzieje się w branży opiekuńczej.
Na pierwszy ogień naszej zdolności do sprawowania opieki nad drugą osobą, sprawdzana jest znajomość naszego języka obcego. Jest to obowiązkowy warunek, dzięki któremu możemy dostać tę pracę. Opiekun spędza ze swoim podopiecznym kilka, a nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia. Czym byłaby ta praca, gdybyśmy nie mogli się z nim porozumieć? Z pewnością nie powstałaby z tego żadna relacja.
Praca opiekuna osoby starszej dla kogo jest dedykowana? Firmy oraz agencje opiekunek, wybierają swoich kandydatów, poprzez wgląd do ich doświadczenia. Nadzwyczaj cenione są osoby, które w swoim życiu sprawowały już opiekę nad osobą starszą.
Niezależnie od tego, czy była to profesjonalna opieka w szpitalu, czy też wolontariat, podobne doświadczenie stawia przy naszym nazwisku duży plus. Ku zaskoczeniu dla wielu kandydatów, do doświadczenia wlicza się również opieka nad członkiem rodziny, na przykład prababcią.
Skoro już mowa o tym, kto może być opiekunem osoby starszej, przejdźmy do cech jej charakteru. Osoba na tym stanowisku powinna charakteryzować się odpowiedzialnością, ma bowiem pod swoimi ramionami człowieka, którym należy się opiekować.
Następnie cierpliwość, to bardzo ważna cecha w tym zawodzie. Ludzie w podeszłym wieku, bywają trudni, czasem zdarza im się zapomnieć o pewnych rzeczach, a czasem po prostu są bardzo uparci. Oprócz cierpliwości ważna jest asertywność, nie bójmy się odmawiać. Opiekun powinien również być uczciwy i samodzielny. Mieszkając razem z podopiecznym, zobowiązani jesteśmy wykonywać pewne czynności, na które zawsze musimy znaleźć czas.
W takich przypadkach najlepiej stworzyć sobie harmonogram prac, na każdy dzień. I ostatnia istotna cecha, czyli uczciwość, już na samym początku dostajemy duży kredyt zaufania. I tylko od Nas będzie zależał fakt czy rodzina oraz podopieczny, zdecyduje się na współpracę z Nami, czy powierzą Nam dom i osobę bliską do opiekowania się.
Najczęstsze pytania kandydatów na opiekuna osoby starszej?
Zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako opiekun osoby starszej? Wielu kandydatów, na początku boryka się z wieloma wątpliwościami, pojawiają się różnorodne pytania co do pracy w branży opiekuńczej. Nad czym najczęściej zastanawiają się kandydaci do pracy na stanowisko opiekuna osoby starszej? Jakie pytania padają najczęściej?
-Czy mężczyzna może być opiekunem?
-Na jakim poziomie potrzebna jest znajomość języka?
-Ile mogę zarobić?
-Czy agencja zapewni mi transport oraz zakwaterowanie?
-Czy będę ubezpieczony?
-Czy będę miał wparcie, podczas pobytu w Niemczech?
-Czy muszę płacić za przejazd?
-Czy mam szanse zostać opiekunem, gdy nie spełniam wszystkich wymagań?
-Czy mogę sam wybrać, kim chce się zając?
Praktyka i jeszcze raz praktyka
Wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania zostaną podane jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Wiele z tych odpowiedzi znajdziemy sami w sieci, a także usłyszymy je od rodzin podopiecznego. Jednak najwięcej o pracy opiekuna osoby starszej, dowiemy się z praktyki, w ciągu odbywania pracy.
Największym atutem przemawiającym za kandydatem będzie odbyta praktyka w tym zawodzie. Podczas takiej praktyki możemy nabyć wiele potrzebnych umiejętności, czy wykazać się i udowodnić, że posiadamy odpowiednie ku temu predyspozycje. Jeśli myślisz o pracy opiekuna zacznij od zdobycia potrzebnego doświadczenia. Może to być, wolontariat np. w domu spokojnej starości.