Jak dopasować ofertę pracy w opiece do swoich kwalifikacji?
Praca opiekunki osób starszych to wciąż chętnie wybierany zawód- głównie przez panie. Jest to także zawód wysoce pożądany w dobie bardzo starzejących się społeczeństw europejskich. A co za tym idzie, pracę można dostać w Polsce jak i poza jej granicami, w krajach UE i nie tylko. Wiele kandydatek i kandydatów wybiera emigrację zarobkową, gdyż chociażby w Niemczech na tym stanowisku można zarobić 2,5- 3 razy więcej niż w Polsce.
Na skróty:
- 1. Opiekunka osób starszych- kwalifikacje
- 2. Co robi opiekunka osób starszych?
- 3. Do zadań opiekunki osoby starszej należą:
- 4. Opiekunka osób starszych w Niemczech – jak znaleźć pracę?
Opiekunka osób starszych- kwalifikacje
W pracy opiekunki liczą się nie tyle kwalifikacje, co predyspozycje. A chodzi o naturalne predyspozycje osobowościowe jakie idealnie przydadzą się do pracy w tym charakterze. Chodzi o zestaw takich cech jak odpowiedzialność, cierpliwość, uczciwość, empatia, wrażliwość, sympatia do ludzi i pokrewne im cechy.
Osoba odznaczająca się chociaż częścią z tych cech poradzi sobie znacznie lepiej w pracy opiekunki i lepiej będzie znosiła gorsze chwile jakie towarzyszą każdemu zawodowi. Oczywiście można pokusić się o zdobycie odpowiednich kwalifikacji i jest to zawsze sporym plusem związanym niejednokrotnie z dodatkowymi pieniędzmi do wypłaty. Można więc zaliczyć kurs opiekunki osoby starszej, który oferowany jest przez szkoły policealne. Nauka kończy się zdobyciem dyplomu, który ma oczywiście wartość dla pracodawcy. Absolwent tego kierunku posiada wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zachowania się w nagłych wypadkach, posiada podstawową wiedzę medyczną i anatomiczną dotyczącą osób starszych, a także zaliczył przedmioty językowe przygotowujące do ewentualnej pracy za granicą.
Bardzo ważną kwestią dla pracodawcy jest także niejednokrotnie znajomość języka. Agencje pracy chętnie zatrudniają osoby posiadające minimum komunikatywną znajomość języka kraju, do którego chcą wyjechać w celach zarobkowych.
Co robi opiekunka osób starszych?
Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej jest bardzo szeroki, niemniej może on się różnić w zależności od podopiecznego, do którego się udajemy. Inne wyzwania czekają opiekunkę zajmującą się obłożnie chorą i leżącą osobą starszą, a inne zadania wiążą się z opieką nad niemal całkiem sprawnym i aktywnym seniorem.
Do zadań opiekunki osoby starszej należą:
– czynna opieka nad osobą starszą (pomoc seniorowi w utrzymaniu higieny osobistej, mycie, czesanie, ubierania, pomoc podczas posiłków, dbanie o prawidłowe zażywanie leków),
– prowadzenie gospodarstwa domowego (czynności porządkowe, gotowanie, płacenie rachunków i innych należności seniora, prowadzenie kalendarza i pilnowanie ważnych terminów),
– wypełnianie czasu wolnego podopiecznego aktywizującymi zajęciami, wspieranie seniora w jego hobby, troska o jego życie towarzyskie, rozmowy, spacery, wspólne spędzanie czasu.
Opiekunka osób starszych w Niemczech – jak znaleźć pracę?
Sposobów na poszukiwanie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest co najmniej kilka. Punktem wyjściowym jest Internet, który wystarczy nam za podstawowe źródło poszukiwań. Najlepiej zacząć od frazy „agencja zatrudniająca opiekunki osób starszych w Niemczech” i otrzymamy setki wyników i zleceń dostępnych na stronach poszczególnych agencji zatrudnienia.
Wyjazd za pośrednictwem agencji to jedyny sposób na legalną i pewną pracę i jest to polecana forma wyjazdu zwłaszcza za pierwszym razem, gdy udajemy się na emigrację zarobkową. Należy być jednak czujnym i sprawdzić uczciwość agencji- warto poczytać informacje zamieszczone na jej temat, sprawdzić dane teleadresowe oraz znaleźć w Internecie opinie o jej działalności. Zlecenia dla opiekunek osób starszych znajdziemy także w katalogu ogłoszeń urzędów pracy- także są to w większości oferty proponowane przez agencje.
Plusem wyjazdu będąc zatrudnionym przez agencję jest pewność zakwaterowania, a także premie jakie oferuje agencja- premie świąteczne czy też za polecenie agencji znajomej osobie sięgać mogą nawet 400 euro.
Szukać pracy można także na własną rękę, a więc wyszukując w Internecie ogłoszenia prywatnych osób, potencjalnych podopiecznych. Pamiętać przy tym należy, iż nie mamy tutaj żadnej gwarancji uczciwości nadawcy ogłoszenia i nie jest to korzystny sposób na znalezienie dobrej, legalnej pracy- zwłaszcza dla kandydatka chcącego wyjechać zarobkowo po raz pierwszy z niedużą znajomością języka.