Ładowanie

Higiena w pracy opiekuna

Higiena w pracy opiekuna
Reklamy

Opiekunki z wieloletnim doświadczeniem, dobrze wiedzą jak ważne są środki higieny przy pracy z seniorem. Każdy nowy pracownik, który rozpoczyna swoja karierę, powinien przejść szkolenie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, podczas pracy z seniorami.

Reklamy
Reklamy

Na ten zakres bezpieczeństwa powinniśmy być uczuleni, ponieważ nawet małe zaniedbanie, może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Na skróty:

Podstawowe środki higieny przy pracy z seniorem

Decydując się na opiekę, powinniśmy poznać samopoczucie seniora oraz stan jego zdrowia. Jego rodzina zobowiązana jest na zapewnienie wszelki, potrzebnych środków higienicznych. W skład takich zestawów powinny wchodzić płyny do dezynfekcji ciała oraz jednorazowe rękawiczki.

Oczywiście, aby nie zawieść swoich oczekiwań względem zabezpieczenia, warto na własną rękę zaopatrzyć się w kilka produktów. W sytuacji, kiedy opiekun zauważy brak takich przedmiotów, zobowiązany jest do poinformowania swojego koordynatora.

Te aspekty odgrywają bardzo istotną rolę w opiece nad podopiecznym. Nie będziemy bowiem w stanie zagwarantować pełnej opieki, kiedy my sami nie będziemy chronić naszego zdrowia. Ze względu na niebezpieczeństwa, jakie mogą nas czekać podczas kontaktu z podopiecznym, należy pamiętać o ochronie.

Najczęściej takie zasady panują podczas kremowania, kąpieli lub zmiany pampersów u podopiecznego.

Co powinien robić opiekun a co lekarz?

Co robi opiekunka osoby starszej? Wszelkie zadania, którymi będzie zajmowała się opiekunka, ustala się jeszcze przed jej przyjazdem. Koordynator ma obowiązek poinformowania opiekuna, co będzie należało do jego obowiązków. Najczęściej obowiązki te kwalifikują się do dwóch osobnych kategorii.

Pierwsza to zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa a druga opieka nad seniorem. Bardzo wiele zależy od tego, w jakim stanie jest nasz podopieczny. Czy porusza się on samodzielnie i sprawnie, czy pozostaje w spoczynku? Zazwyczaj obowiązki, jakie przejmuję opiekunka, związane są z podstawowymi czynnościami higienicznymi. Opiekun zobowiązany jest do mycia, czesania oraz pomocy w wykonywaniu czynności fizjologicznych. Nie rzadko opieka medyczna nad seniorem, wymaga od podopiecznego wymiany pampersów lub pieluchomajtek.

W przypadku, gdy podopieczny jest mało mobilny, do zadań opiekuna wliczają się również takie obowiązki jak sprzątanie, gotowanie oraz pomoc w przemieszczaniu się. W Niemczech opiekunowie zajmują się również zakupami, umawianiem terminów leczenia oraz opłacaniem rachunków. Oczywiście z biegiem upływającego czasu, obowiązków może ubyć lub też dojść.

Podczas opieki nad seniorem, regularnie możemy zauważyć, przychodzące z wizytą pielęgniarki. Ich rola jest równie ważna, jak nasza, lecz posiadają one znacznie większą kwalifikację. Pielęgniarka zajmuję się takimi czynnościami jak: pomiar cukru, zakładanie opatrunków na rany, dawkowanie insuliny czy też podział leków.

Samopoczucie i komfort seniora- czyli jak uniknąć skrępowania podopiecznego

Niestety w przypadku ludzi w podeszłym wieku, podstawowe czynności okazują się bardzo trudne. Seniorzy nie zawsze sami radzą sobie w czesaniu, myciu zębów czy kąpieli. W takich sytuacjach samopoczucie seniora znacznie się pogarsza.

Z dnia na dzień coraz bardziej uświadamia sobie fakt, że jest mniej samodzielny i potrzebna jest mu pomoc. Niestety takie odczucia mogą doprowadzać nawet do pojawienia się depresji. Najczęściej komfort seniora obniża się podczas wykonywania czynności higienicznych, związanych głównie z myciem ciała. W takich sytuacjach my, jako opiekunowie, powinniśmy o to zadbać. Nie możemy pozwalać podopiecznemu, aby czuł się gorzej, dlatego też warto przed każdą taką czynnością uświadamiać go o naszych zamiarach.

Podstawowa zasada dobrej współpracy to rozmowa i to właśnie dzięki niej wspólna toaleta stanie się mniej krępująca. Równie ważne jest, jeśli mamy taką możliwość, pozwalać podopiecznemu samodzielnie nakładać pastę na szczotkę, czesać się lub odświeżać. Kluczowym elementem jest również regularność w tych działaniach. Jeśli pewne czynności wykonywane są codziennie, człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do nich i nie traktować ich jako nieodpowiednie.

Dlatego usiądź razem z seniorem i wypisz codzienne czynności, jakie przyjdzie wam wykonywać wspólnie.

Oceń wpis
[Ilość ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy
Reklamy

Jestem pasjonatką tematyki opieki nad osobami starszymi i od lat zgłębiam wiedzę na temat potrzeb seniorów oraz skutecznych metod wsparcia. Na blogu dzielę się praktycznymi poradami, inspiracjami oraz informacjami, które mogą pomóc zarówno opiekunkom, jak i rodzinom w zapewnieniu lepszej jakości życia ich bliskim. Wierzę, że troska i empatia mogą zmieniać codzienność na lepsze.