Ładowanie

Seniorzy zapadają na szereg chorób, które w medycynie określane są chorobami starczymi lub chorobami wieku podeszłego. Do chorób takich zaliczamy różne przypadłości związane z psychiką- demencje, chorobę Alzheimera czy Parkinsona, ale też choroby somatyczne- np. choroby układu krążenia lub nowotwory.

Choroby wieku starczego są coraz wcześniej diagnozowane, dlatego można większej liczbie seniorów pomóc na wczesnym etapie chorowania i skutecznie schorzenie wyeliminować lub spowolnić jego postęp.

[expand title=”Zobacz więcej” trigclass=”arrowright” trigpos=”below” swaptitle=”Zobacz mniej”]
Najczęstsze choroby u seniorów
Na co najczęściej chorują seniorzy?

Choroba Alzheimera- choroba ta nieodwracalnie upośledza pamięć, zdolności orientacyjne oraz poznawcze. Jest to bardzo uciążliwa choroba, na którą choruje w Polsce obecnie nawet pół miliona osób starszych.

Choroba Parkinsona- choroba dotykająca układ nerwowy. Objawia się drżeniem kończyn oraz spowolnieniem ruchów i zaburzeniami mowy.

Nadciśnienie tętnicze- najczęstsza przypadłość u seniorów, dotyczy nawet 30% wszystkich dorosłych Polaków.

Nowotwory- u osób starszych najczęściej występują takie nowotwory jak: rak płuc, raz prostaty i rak piersi. Często występuje także raz jelita grubego, rak przełyku, nowotwór żołądka czy rak nerki lub pęcherza moczowego.

Cukrzyca- jest to podstępna choroba, która rozwijać się może latami bezobjawowo; ryzyko powstania cukrzycy zwiększają nadwaga, mała lub żadna aktywność fizyczna, upośledzenie funkcji nerek lub wątroby.

Choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa- cierpi na nie aż połowa seniorów.

Osteoporoza- kości mają znacznie obniżoną wytrzymałość, która prowadzi do ich łamliwości.

Depresja- dotyka około 12% seniorów w Polsce, jej pierwsze objawy to obniżony nastrój, nieuzasadniony smutek, utrata zainteresowań. Seniorzy cierpią na depresję głównie z powodu samotności.
Częsta przypadłość seniorów- nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu nazywa się fachowo inkontynencją. Jest to choroba, która potrafi skutecznie utrudnić seniorowi udział w życiu społecznym, a nawet wykluczyć go z tego życia. Polega ona na niekontrolowanym oddawaniu moczy lub stolca. Wielu seniorów korzysta więc w wieku podeszłym ze środków higienicznych- pielucho majtek, które poprawiają komfort życia.

Pielucho majtki dobierane są do stopnia inkontynencji z jakim boryka się senior (może to być inkontynencja lekka i średnia lub ciężka i bardzo ciężka). W przypadku powyższej choroby trzeba zwracać szczególną uwagę na pielęgnację i higienę skóry okolic intymnych. Zawsze trzeba kontrolować stan wilgotności pielucho majtek podopiecznego seniora.[/expand]