Ładowanie

Choroby oczu u osób starszych

Choroby oczu u osób starszych
Reklamy

Osoby starsze cierpią na szereg różnorakich chorób, wśród których występują często także choroby oczu. Choroby te często są rezultatem naturalnego procesu starzenia się narządu wzroku. Do chorób oczu, jakie trapią najczęściej osoby starsze zaliczyć można zaćmę oraz jaskrę. Choroby oczy to bardzo poważny problem zdrowotny, ale także społeczny.

Reklamy
Reklamy

Schorzenia i choroby oczu, które nie są leczone prowadzą do niepełnosprawności osoby starszej, większej ilości upadków i złamań, izolacji społecznej, depresji, uzależnienia seniora od pomocy osób trzecich. Najczęstsze choroby oczu osób starszych to prezbiopia, zaćma związana z wiekiem, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, jaskra otwartego kąta i retinopatia cukrzycowa.

Prezbiopia

Prezbiopia jest niczym innym niż naturalnym procesem pogarszania się wzroku (widzenia) wraz z wiekiem. Inaczej nazywana jest staro-wzrocznością i najczęstszymi jej przyczynami są stwardnienie soczewki, zwyrodnienia naczyniówki, (czyli błony, która odżywia i dotlenia fotoreceptory oraz ciało szkliste), utrata elastyczności mięśnia rzęskowego.

Prezbiopia prowadzi do znaczącego zaburzenia widzenia, ale bardzo rzadko do całkowitej ślepoty. Nie leczy się jej, a jedynie można ograniczyć i spowolnić jej postęp. Chirurgiczną metodą leczenia prezbiopii jest keratoplastyka przewodząca.

Zaćma

Zaćma starcza to inaczej katarakta. Dotyka ona niemal 50% społeczeństwa po 65. roku życia i 70% populacji po 75. roku życia. Poza wiekiem, innymi przyczynami zaćmy są cukrzyca, galaktozemia, zażywanie leków sterydowych, urazy (zaćma popromienna, hutnicza, elektryczna), może też być powikłaniem innych chorób oczu jak jaskry czy retinopatii barwnikowej.

Zaćma objawia się postępującym brakiem przeźroczystości soczewki. Chory widzi przymglony i rozmyty obraz. Pogorszona ostrość wzroku prowadzi do niemal całkowitej utraty widzenia. Gdy soczewka ulegnie zmętnieniu, nawet gołym okiem można zauważyć zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały. Gdy zaćma bardzo utrudnia życie chorego, zalecane jest operacyjne leczenie schorzenia. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

Jaskra

Jaskra to inaczej glaukoma. Szacuje się, iż zapada na nią około 4% populacji w wieku powyżej 70 roku życia. Jaskra jest jedną z najpowszechniej występujących przyczyn ślepoty. Zbyt wysokie ciśnienie śród gałkowe prowadzi do ucisku i w efekcie postępującego zaniku siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Jaskra jest chorobą nieuleczalną, zmiany w obrębie nerwu wzrokowego są nieodwracalne.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Choroba jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) dotyka nawet 30% osób w wieku powyżej 75 lat. Schorzenie to dotyczy częściej kobiet, osób rasy białej, występuje najczęściej u osób z podobnymi schorzeniami w rodzinie, przy schorzeniach układu sercowo- naczyniowego, u palaczy papierosów oraz u osób z niedoborem przeciwutleniaczy- witamin D i E.

Plamka żółta jest skupiskiem fotoreceptorów, które odpowiadają za prawidłowe widzenie kolorów w dziennym świetle. Zwyrodnienie prowadzi do powstania zmian w plamce żółtej. Pierwszym z objawów AMD jest skrzywiony obraz podczas czytania. Schorzenie to wiąże się także z występowaniem mgły w centrum pola widzenia, mroczków, rozmyciem obrazu, trudnością odróżniania niedużych przedmiotów. Zwyrodnienie plamki żółtej może mieć dwie postaci suchą lub mokrą. Postać sucha postępuje powoli, przez okres kilku lat, nie upośledza widzenia w dużym stopniu.

W terapii suchej odmiany AMD stosuje się leki poprawiające ukrwienie, zaleca się wzbogacenie diety o owoce i warzywa oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Postać mokra (wysiękowa) występuje rzadziej, jest inwazyjna i w 90% prowadzi do całkowitej ślepoty. Ze względu na nieznaną etiologię choroby niemożliwe jest leczenie przyczynowe, a jedynie hamujące rozwój choroby.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to jedno z groźnych powikłań cukrzycy. Powikłaniem cukrzycy typu I zwykle jest retinopatia cukrzycowa, natomiast cukrzycy typu II – obrzęk oraz zwyrodnienie plamki żółtej. W celu całkowitego wyeliminowania choroby stosuje się zabieg zwany fotokoagulacją laserową.

Oceń wpis
[Ilość ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy
Reklamy

Jestem pasjonatką tematyki opieki nad osobami starszymi i od lat zgłębiam wiedzę na temat potrzeb seniorów oraz skutecznych metod wsparcia. Na blogu dzielę się praktycznymi poradami, inspiracjami oraz informacjami, które mogą pomóc zarówno opiekunkom, jak i rodzinom w zapewnieniu lepszej jakości życia ich bliskim. Wierzę, że troska i empatia mogą zmieniać codzienność na lepsze.